Harry Potter Koukolik soundtrack


HOME KNIHY FILMY SOUNDTRACKY VIDEO FAN ZONE              

HTML ikona webu

Statistika

Shopping
John Williams

JOHN WILLIAMS 


 

Rodné jméno:  John Towner Williams

Místo narození: Floral Park, Long Island, New York, USA

Datum narození: 8. února 1932  

Znamení:  Vodnář

Odkazy:  imdb FDb. John Williams.cz

 Hudební ukázky z HP-filmů:   HP1HP2,  HP3

 


 

Patrně největší žijící legenda mezi hudebními skladateli vdechl život mnoha nesmrtelným motivům.  Proslul častou spolupráci se Stevenem Spielbergem, se kterým vytvořil své nejslavnější motivy, Čelisti, Indiana Jones, E.T., Jurský park . 

Druhou nejslavnější prací jeho kariéry je samozřejmě vesmírná sága Hvězdné války. Už v době vzniku prvního dílu (1977) byl Williams skutečný profesionál s dvacetiletou kariérou a dvěma Oscary. V  následujících letech získal ještě další tři tato ocenění.

Vedle dua Spielberg-Lucas vytvořil ještě několik nezapomenutelných motivů jako je Superman, Sám doma nebo samozřejmě Harry Potter ... .

John Towner Williams,  narozen 8. únor 1932, se stal významnou osobností  v oblasti americké filmové hudby. Složil hudbu k více než stovce filmů, získal celou řadu ocenění.  Do roku 2006  byl 45-krát nominován na Oscara  a pětkrát ho získal.

Skládá filmovou hudbu především pro dobrodružné a fantastické filmy,  Hvězdné války, AI - umělá inteligence, Válka světů, filmy s Indiana Jonesem.

Své umění předvedl i v dramatických filmech, jako je Schindlerův seznam nebo film Zachraňte vojína Ryana.

John Williams pochází z New Yorku ze čtvrti Queens. Jeho otec, jazzový bubeník, byl členem Raymond Scott Quintet  a  později  CBS Radio Orchestra a NBC's Your Hit Parade.

Hudba hrála významnou roli v životě Johna. Williamsova kariéra v Hollywoodu začala někdy na přelomu padesátých a šedesátých let. Jeho prvním filmem, ke kterému psal hudbu, byl Daddy-O z roku 1959. V té době psal Williams hudbu pro jazzové a taneční kapely a symfonické ensámbly.

V roce 1974 ovdověl, když jeho žena Barbara, s níž  žil 18 let, zemřela na krvácení do mozku. Na její památku složil svůj skvělý koncert pro housle.

9. června 1980 se v Kings Chapel House v Bostonu podruhé oženil se Samanthou Winslowovou, fotografkou a dekoratérkou interiérů. Znali se spolu  z Hollywoodu již 5 let.

Ačkoli má svůj domov v Bostonu, mnoho času tráví v jižní Kalifornii kvůli svému zájmu o filmovou hudbu a synům Josephovi a Markovi, kteří zde budují svoji hudební kariéru a dceři Jennifer, která je lékařkou.

Rád hraje golf a tenis. Miluje a hraje komorní hudbu se svými přáteli.  Jak sám poznamenal v časopisu Newsweek  (21. ledna 1980):  "Vím, že to zní škrobeně...ale můj život se točí kolem hudby."

O skládání filmové hudby řekl: "Skládání filmové hudby může být velmi odměňované, ale je to také agónie. Filmoví skladatelé nejsou svými vlastními pány. Pracují pro korporace. Akceptujete to ale jako součást zaměstnání." (New York Times, 25. ledna 1975).